no-img
فایل پیک

تفاوت Pop3 و IMap و Exchange چیست؟ - فایل پیک


فایل پیک
اطلاعیه

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

تفاوت Pop3 و IMap و Exchange چیست؟
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
بازدید: 897
24 دسامبر 2018

تفاوت Pop3 و IMap و Exchange چیست؟


امروزه برقراری ارتباط و ارسال اسناد، مدارک، تصاویر و … از راه های مختلفی توسط کاربران اینترنتی انجام می گیرد. ولی یکی از قدیمی ترین و رسمی ترین امکاناتی که برای ارسال نامه، مدارک و … وجود دارد، سرویس ایمیل می باشد. با استفاده از این سرویس شما همیشه ایمیل های خود را که شامل متن، عکس ، فیلم، نامه رسمی یک شرکت، دعوت نامه و … می باشد را می توانید بررسی و استفاده کنید.

با پیشرفت تکنولوژی های روز دنیا در زمینه ی کامپیوتر، ایمیل و تکنیک های آن نیز پیشرفت هایی داشته که باعث شده است شما بتوانید با گوشی های هوشمند جدید 24 ساعت ایمیل خود را در دستان خود کنترل کنید و نیازی نیست که به یک سیستم دسترسی داشته باشید تا ایمیل ارسال، دریافت و یا آرشیو خود را بررسی کنید. رمز نگاری ایمیل های ارسال شده، امنیت رو به افزایش همه سرویس دهنده های ایمیل در کنار سرویس های ارزش افزوده و نیز اجبار وجود آنها در تمام فعالیت های اینترنتی همه کاربران را مجاب کرده است تا حداقل یک ایمیل برای خود داشته باشند. البته شرکت هایی که وب سایت دارند نیز برای بخش های مختلف خود ایمیل های تجاری و شخصی نیز در نظر می گیرد که امورات خود را روی کامپیوتر های شرکت از طریق این نرم افزار و ایمیل های تعریف شده انجام می دهند.

در کنار این پیشرفت، بسیاری از کاربران برایشان سوال هست که هنگام تنظیمات ایمیل تفاوتی که بین پروتکل‌های دریافت ایمیل وجود دارد در چیست؟

معرفی پروتکل Pop3

اولین نسخه ارائه شده این پروتکل برای استفاده در ایمیل به سال 1984 برمی گردد که با نام pop (Post Office Protocol)مشهور بود. با استفاده از این پروتکل کاربر با انجام تنظمیات مورد نیز روی کامپیوتر شخصی خود، ایمیل های خود که روی سرور دریافت نموده بود را یک نسخه روی کامپیوترش ذخیره و بصورت اتوماتیک آنرا از روی سرور حذف می کرد. حذف اتوماتیک ایمیل های دریافتی با استفاده از این پروتکل باعث محبوبیت بیشتر این پروتکل و افزایش استفاده آن شد. این پروتکل به این صورت عمل می کند که هنگام تنظیم آن روی سیستم کاربر اصل ایمیل روی سیستم کاربر ذخیره و نسخه موجود آن از سرور حذف می گردد. این تکنیک باعث می شود که با حذف ایمیل های موجود روی سرور، میزان فضای استفاده شده توسط ایمیل ها آزاد گردد و  با این شرایط شما نیازی به افزایش فضای هاست و یا ایمیل خود ندارید.

این پروتکل بصورت پیش فرض روی پورت های 110 برای غیر رمزگذاری شده و 995 جهت اتصال امن استفاده می گردد.

پروتکل IMap

برخی از کاربران سرویس ایمیل، علاقه ای ندارند که با دریافت نسخه ایمیل روی سیستم یا موبایل و یا … نسخه  اصلی آن از روی سرور حذف گردد. برای رفع این مشکل پروتکل IMAP یا Internet Message Access Protocol ایجاد شد. در این پروتکل شما هنگام دریافت ایمیل ها، نسخه اصلی آن روی سرور حذف نخواهد شد. این پروتکل برای کاربران زیادی قابل قبول و بسیار کاربردی می باشد ولی عدم حذف ایمیل ها از سرور احتمالا شما را با مشکلاتی نیز مواجه کند.

پورت های پیش فرض این پروتکل 143 بصورت غیر رمزنگاری شده و 993 با رمزنگاری در نظر گرفته شده است.

پروتکل Exchange

سرویس های ایمیل امروزه فقط مختص به ارسال و دریافت ایمیل نمی باشد و بسیاری از سرویس ها هستند که در کنار ارسال و دریافت ایمیل خدمات دیگری نیز به شما می دهند تا در امورات روزانه خود یک قدم جلوتر باشید. به عنوان مثال تقویم و یادداشت و یا قرا رهای روزانه و … همه این امکانات روی سرویس های ایمیل ارائه می گردد که شما می توانید با تنظیم آن روی برنامه مد نظر سرویس دهنده ایمیل آنها را روی گوشی خود و یا سیستم خود دریافت و همگام سازی کنید. در این میان مخاطبین و شماره تلفن ها نیز با استفاده از این تکنولوژی همگام سازی می گردد و شما همیشه در همه حال به همه مخاطبین و دفترچه تلفن خود دسترسی دارید.

روی سرویس های Microsoft یک پروتکل کاربردی  طراحی شده است که با استفاده از این پروتکل شما روی Outlook خود می توانید همه این امکانات را داشته باشید و همه جا به آنها دسترسی داشته باشید. تقویم، رویداد ها …. برای هر ایمیل توسط سرور این پروتکل ذخیره و برای شما نمایش داده می شود. این پروتکل نیازمند Exchange سرور مایکروسافت می باشد و برای استفاده از آن حتما بایستی ایمیل سرور شما Exchange Server باشد تا بتوانید روی Outlook از این امکانات استفاده کنید.موضوعات :
مقالات کاربردی

درباره نویسنده

فرشته ظریف

فرشته ظریف هستم متولد 1377 به از فیلم های تخیلی خوشم میاد و دلم می خواد در زمان پیشرفت بشر باز هم باشم همیشه می تونید به من ایمیل بزنید

فرشته ظریف 182 نوشته در فایل پیک دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *